The Zoological Research Museum Alexander Koenig

is a research museum of the Leibniz Association

DGS 2018 - Program

Monday 17.09.

14:00 - 16:00      DGS Board meeting (Seminar room)
16:00 - 18:00      Curators' meeting (Alexander Koenig Gedächtnisraum)

16:00                     Opening of registration
18:00 - 22:00      Welcome Party in the Savanna
                                 snacks, drinks and guided tours to the exhibition

Tuesday 18.09.

08:15 - 08:30      Opening of conference (Lecture Hall)

08:30 - 10:10      Session I: Topic I - Mammal Research in Africa                 (chair: Jan Decher)
08:30 - 09:30       Keynote: Ara Monadjem "State of knowledge on African small mammals"
09:30 - 09:50       Eric Bakwo Fils "Diversity of bat species on Mount Cameroon of West Africa"
09:50 - 10:10       Julien Kerbis Peterhans "African Rodent Diversity"

10:10 - 10:40      Coffee break (Festsaal)

10:40 - 12:20      Session II: Topic I - Mammal Research in Africa            chair: Rainer Hutterer)
10:40 - 11:00        Kenneth Otieno Onditi "The Lophuromys aquilus species complex"
11:00 - 11:20        Ebenezer Kofi Badu "Molecular variation in Praomys daltoni complex in Ghana"
11:20 - 11:40        Frank P. Cuozzo "Thick-tailed galagos from the Lajama Research Centre, SA"
11:40 - 12:00        Livia Schäffler "Cheirogaleid lemurs in Central Western Madagascar"
12:00 - 12:20        Vera Rduch "The puku and its grassy diet in Kasanka National Park, Zambia"

12:20 - 13:30      Lunch break (Festsaal)

13:30 - 14:30      Poster Session
                                 (posters will be displayed in the “Festsaal” during the whole conference)

15:00 - 22:30     Tour to Eifel NP
                                 Introduction to the National Park by S. Twietmeyer (during the bus trip)
                                 Visit of observation platform for wildlife spotting, especially Red deer
                                 Barrier-free round-trip "Wilder Kermeter"
                                 Dinner at the Kermeterschenke with local game and vegetarian alternative

Wednesday 19.09.

09:00 - 10:40      Session III: Topic II - Conservation and Biogeography  (chair: Eva Bärmann)
09:00 - 10:00        Keynote: Nyeema Harris "The dynamic niche of carnivore communities"
10:00 - 10:20        Sven Winter "Conservation genetics of giraffe in the Republic of Malawi"
10:20 - 10:40        Alina von Thaden "Museum genomics and the genetic history of German wildcat"

10:40 - 11:10      Coffee break (Festsaal)

11:10 - 12:50      Session IV: Topic II - Conservation and Biogeography                  (chair: n.N.)
11:10 - 11:30        Stefan Merker "Tarsiers 2.0 - a new phylogeography of Sulawesi's tiny primates"
11:30 - 11:50        Davoud Fadakar "Phylogeny and distribution of gazelles in Iran"
11:50 - 12:10        (to be filled)
12:10 - 12:30        (to be filled)
12:30 - 12:50        Peter Giere "Research and the Nagoya Protocol: implications and compliance"

12:50 - 14:00      Lunch break (Festsaal)

14:00 - 16:00      Session V: Topic III - Free Topics                                                   (chair: n.N.)
14:00 - 14:20        Rainer G. Ulrich "Detection of human pathogenic Leptospira in small mammals"
14:20 - 14:40        Sabine Begall "Life expectancy and stress in giant mole-rats"
14:40 - 15:00        Kai Caspar "Cancer suppression systems in subterranean mammals"
15:00 - 15:20        Madeleine Geiger "Evolution of tooth eruption patterns in mammals"
15:20 - 15:40        Rebecca Hofmann "Structure and characteristics of the tail in Rodentia"
15:40 - 16:00        Francesco Feretti "Prey selection by wolves in a recolonised Mediterr. area"

16:00 - 16:30      Coffee break (Festsaal)

16:30 - 17:30      Annual General Assembly of the German Society for Mammalian Biology

17:30 - 19:00        free time

19:00 - 22:00      Conference Dinner (Festsaal)

Thursday 20.09.

08:40 - 10:00      Session VI: Topic III - Free Topics                                                   (chair: n.N.)
08:40 - 09:00        (to be filled)
09:00 - 09:20        Anneke H. van Heteren "Diet and evolution of Middle Pleistocene cave bears"
09:20 - 09:40        Nicola S. Heckeberg "Divergence times in Cervidae - node versus tip-dating"
09:40 - 10:00        Vera Rduch "Saiga antelopes at Cologne Zoo: Husbandry, breeding, life history"

10:00 - 10:30      Coffee break (Festsaal)

10:30 - 12:30      Fritz Frank Award
10:30 - 11:30         Yoshiuki Henning "Cone opsin expression in Ansell’s mole-rats – an ecophysio-
                                  logical perspective on thyroid hormones"
10:30 - 12:30         Kristof Veitschegger "Life History Evolution in Extant and Extinct Laurasiatheria
                                  – Case Studies Elucidating the Junctions among Selective Forces, Disparity, and
                                  Trait Evolution"

12:30 - 13:30       Closing ceremony
                                  announcement of the winners of the Young Scientist oral presentation and
                                  poster prizes

14:00 - 17:00      Tour to Cologne Zoo

Contact person

Curator
+49 228 9122-264
+49 228 9122-212
e.baermann [at] zfmk.de

Partners

Sponsors